Chcesz ubezpieczyć dom? Na te aspekty zwracaj uwagę
Jeśli wybudowaliśmy dom lub kupiliśmy za niemałe pieniądze, oczywiste jest, że chcemy chronić naszej własności, a taką ochronę zapewnimy sobie, wykupując polisę mieszkaniową. Jej największym plusem jest niewysoka cena oraz dobrowolność, oczywiście w pewnych przypadkach.
Obowiązkowe ubezpieczenie domu
Obowiązkowe ubezpieczenie domu muszą wykupić właściciele gospodarstw zajmujących powierzchnię przekraczająca hektara. Wówczas ubezpieczeniem trzeba objąć każdy budynek gospodarczy znajdujący się na terenie działki.
Chociaż w teorii domów i mieszkań nie trzeba ubezpieczać, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będziemy musieli to zrobić z polecenia banku. Jeśli bank użyczył nam pieniądze na cel zakupu domu lub mieszkania, może narzucić obowiązek ubezpieczenia nieruchomości. Musimy pamiętać, że jeśli bank udzielił nam wsparcia finansowego, to chociaż prawnymi właścicielami mieszkania jesteśmy my, bank pozostaje wierzycielem hipotecznym do czasu, aż spłacimy wobec niego zobowiązanie. Do tego czasu informacja o hipotece będzie widnieć w księdze wieczystej.
Na szczęście my decydujemy o wyborze ubezpieczyciela oraz o zakresie świadczonych usług. Jeśli nie wiesz, gdzie go szukać, zobacz tutaj, na ranking stowarzyszeń ubezpieczeniowych, aby porównać aktualne ceny i oferty.
Od czego zależy wysokość składki?
Zacznijmy od wyjaśnienia, z czego składa się polisa mieszkaniowa. Otóż może ona obejmować:
- Podstawy (ubezpieczenie murów i elementów budowy od około dwudziestu okoliczności losowych),
- Dodatki (na przykład rozszerzenie polisy na niemal wszystko, co przechowujemy w domu, czyli nasze ruchomości).
Wysokość składki zależy od rodzaju nieruchomości, a więc tego, czy chcemy ubezpieczyć dom, mieszkanie czy gospodarstwo rolne. Przyda się też informacja o roku budowy (jeśli nie dokładny, to orientacyjny), powierzchnia, informacja o tym, czy nasza nieruchomość będzie stale zamieszkana, wreszcie lokalizacja.
Na wysokość wpływa czynnik ryzyka – na przykład dom znajdujący się blisko rzeki lub jeziora, skąd woda często wylewała i podtapiała okolicę. W takim wypadku liczy się nawet, czy nasze mieszkanie położone jest na piętrze, czy na wyższych piętrach bloku.
Korzyści z ubezpieczenia domu i mieszkania
Niewątpliwą zaletą ubezpieczenia nieruchomości jest to, że śpimy spokojnie, bo w wypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji, nasze mienie jest bezpieczne. Większość sytuacji, które obejmuje podstawowa polisa, dotyczy rezultatów nieprzewidzianych działań przyrody i człowieka, a więc pożarów, dymu, stłuczeń, uderzeń pioruna, zalania, uderzeń pojazdów powietrznych i lądowych.
Mienie ruchome
Podstawowa polisa nie obejmuje z automatu mienia ruchomego, czyli tego wszystkiego, co stanowi o wyposażeniu naszego domu, a zatem mebli, sprzętu RTV i AGD, biżuterii, sprzętu sportowego czy ubrań. Decydując się na rozszerzenie polisy mieszkaniowej, nie tylko chronimy nasze mienie przed wyżej wspomnianymi sytuacjami, ale przed szkodami poniesionymi w wyniku włamań i dewastacji.