Upadłości firm – czym zajmują się kancelarie upadłościowe?

Upadłości firm – czym zajmują się kancelarie upadłościowe?

Ogłoszenie upadłości firmy wymaga przejścia odpowiedniej procedury zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego. Kompleksową obsługę w tym zakresie zapewniają kancelarie upadłościowe. Co warto wiedzieć na temat ich działalności?

Czym jest upadłość firmy?

Pod pojęciem jak upadłość firmy znajduje się procedura mająca na celu zamknięcie działalności gospodarczej oraz jednoczesne spłacenie powstałych zobowiązań na skutek niewypłacalności. Do spłaty dochodzi wtedy z majątku firmy lub przedsiębiorcy, za co odpowiedzialny jest syndyk masy upadłościowej.

Aktualnie upadłości firm ogłaszane są częściej, co ma przede wszystkim związek z sytuacją pandemiczną. Lockdown spowodował pogorszenie kondycji finansowej wielu firm, a pomoc od państwa okazała się niewystarczająca, by zapobiec ich zamknięciu.

Upadłość firmy – jak ją ogłosić?

Aby ogłosić upadłość firmy jednoosobowej lub spółki, należy spełnić odpowiednie wymagania wskazane w przepisach prawa. W tym celu trzeba między innymi spełnić wymóg 3-miesięcznej niewypłacalności oraz złożyć w sądzie odpowiedni wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie 14 dni od zaistnienia podstaw do jej ogłoszenia.

Jako że upadłość firmy jest dość złożonym procesem pod kątem prawnym, wielu przedsiębiorców ma problem z formalnościami. Wówczas wsparcie może zapewnić kancelaria upadłościowa – kancelaria prawna specjalizująca się w upadłościach firm.

Czym zajmują się kancelarie upadłościowe?

Kancelarie upadłościowe prowadzą kompleksowe usługi w ramach upadłości przedsiębiorstw. Dodatkowo wiele z nich specjalizuje się również w upadłościach konsumenckich, czyli osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

W kancelarii upadłościowej można skorzystać z kompleksowych usług w ramach:

  • poradnictwa prawnego – prawnik wskaże, jakie wymagania należy spełnić, by ogłosić upadłość i odpowie na inne pytania
  • sporządzenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz innych dokumentów – zgodnie z wymogami w przepisach
  • reprezentowania klientów w sądach, instytucjach, przed wierzycielami – prawnik będzie wtedy reprezentował interesy klienta, który jest w stanie upadłości
  • dodatkowe usługi – analiza sytuacji ekonomicznej i prawnej przedsiębiorstwa, opracowanie najlepszych scenariuszy wyjścia z zadłużenia, pomoc w zakresie restrukturyzacji, zgłaszanie sprzeciwów wobec działań syndyka

Więcej informacji dotyczących finansów firmowych oraz upadłości można znaleźć w serwisie https://www.platnosciorange.pl/

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )