System ERP w firmie

System ERP w firmie

Bez względu na branżę, w jakiej firma działa, istotność integracji wszystkich procesów, automatyzacja ich oraz jak najsprawniejszy przepływ informacji są czynnikami warunkującymi rozwój firmy. Rozwój firmy oznacza coraz większą odpowiedzialność każdego działu osobno – działu sprzedaży, działu produkcji, działu zamówień czy działu księgowego. Jednak bolączką wielu firm jest brak konsekwencji w stosowaniu jednorodnych systemów do obsługi wszystkich procesów w firmie. Dział księgowy korzysta z jednego oprogramowania, podczas gdy sprzedaż czy dział produkcji polega na zupełnie innym systemie. To prowadzi do komplikacji w przepływie danych, a w długim okresie do pogorszenia się jakości przepływu informacji w firmie. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak oprogramowanie B2B Comarch ERP Optima. Czym jest oprogramowanie ERP, na co zwrócić uwagę wdrażając je do firmy oraz jakie zalety wynikają z zastosowania tego rozwiązania?

Czym jest system ERP?

System ERP (Enterprise Resource Planning) służy planowaniu wszystkich zasobów przedsiębiorstwa w obrębie działów i procesów, które pojawiają się w przedsiębiorstwie przy użyciu jednej zintegrowanej bazy danych. Co to oznacza dla przedsiębiorstwa? Aktualne i jednorodne dane, które przepływają przez przedsiębiorstwo, są kluczowym czynnikiem pozwalającym na podejmowanie prawidłowych decyzji biznesowych, bez ryzyka pominięcia kluczowych informacji z innego działu. Wspólna baza danych, z której korzystają wszyscy pracownicy firmy, umożliwia zwiększenie efektywności a także zadowolenia klienta z produktu końcowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając system ERP do swojej firmy?

System ERP to duża inwestycja dla przedsiębiorstwa, które zamierza usprawnić procesy umożliwiające realizację produktów i usług firmy. By jednak zwrot z inwestycji był satysfakcjonujący, niezbędne jest zweryfikowanie, jakie elementy systemu ERP będą najbardziej dopasowane do potrzeb firmy. Systemy takie jak Comarch ERP Optima są bardzo zaawansowanymi narzędziami, które posiadają szereg funkcjonalności. Jednak nie wszystkie funkcje muszą być użyteczne w naszej firmie. Dlatego decydując się na zakup systemu ERP, należy w rozsądny sposób wypośrodkować liczbę funkcjonalności, co wpłynie na ogólną cenę narzędzia. Inna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to potencjalny koszt samego wdrożenia. Czy system jest na tyle plastyczny, że możemy go wdrożyć bez przemodelowania całego procesu? Czy wymagana będzie zaawansowana akcja informacyjna wśród pracowników?

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu ERP

Systemy ERP to prosta droga to integracji procesów i systemów  w obrębie całej firmy. Wszystkie dane, które przepływają przez przedsiębiorstwo, będą jednorodne, a co za tym idzie, podejmowanie decyzji biznesowych stanie się o wiele prostsze. Choć początkowy nakład inwestycyjny na zakup systemu ERP jest relatywnie wysoki na początku, to korzyści wynikające z tego rozwiązania zwrócą się w krótkim czasie. O możliwościach wdrożenia oprogramowania ERP na potrzeby firmy można przeczytać na stronie https://xsale.ai/.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )