Przebranżowienie do sektora Human Resources, czyli postawienie wszystkiego na jedną kartę

Przebranżowienie do sektora Human Resources, czyli postawienie wszystkiego na jedną kartę

Zdawaliście sobie kiedyś sprawę, jak wiele osób nie pracuje w wyuczonym przez siebie zawodzie? Tylko niewielka ilość osób znajduje zatrudnienie we własnym sektorze. Przykro to stwierdzić, ale studia rzadko przygotowują nas do rzeczywistości, która czeka na nas po zdobyciu dyplomu. Doskonałym przykładem są niemalże wszyscy humaniści, którzy po studiach od nowa szukają pomysłu na siebie i swoją karierę. Zderzenie z rzeczywistością bywa brutalne. Tym bardziej, że coraz więcej jest osób, które ukończyły studia, a tak naprawdę nie mają fachu w ręku. Większość humanistów przebranżawia się, żeby móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Wśród Pań, które ukończyły studia humanistyczne częstym wyborem staje się praca w szeroko rozumianej branży Human Resources. Niestety nie jest to prosty kawałek chleba dla laika i wymaga wielu poświęceń i inwestycji w siebie, aby zdobyć wiedzę na takim poziomie, żeby móc się nią swobodnie posługiwać.

Jakie kroki należy poczynić, aby zostać HR-owcem?

Jeżeli do tej pory kwestie związane z zasobami ludzkimi były dla Ciebie czarną magią, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z oferty studiów podyplomowych. Wiele uczelni, między innymi Wyższa Szkoła Bankowa, oferuje studia podyplomowe o profilu Kadry i płace, które są podstawowym minimum do rozpoczęcia swojej ścieżki w dziale kadr, a może nawet płac. Podczas studiów poznasz źródła prawa pracy, interpretacje przepisów z punktu widzenia czynnych pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, podstawy tworzenia regulaminów pracy oraz wynagradzania, tworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, podstawy naliczania wynagrodzenia pracowników, a co za tym idzie składek społecznych i zdrowotnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaliczek na podatek dochodowych do Urzędu Skarbowego.

Studia podyplomowe nie należą jednak do najtańszych. Średnio,  za cały rok nauki należy uiścić kwotę od pięciu do niecałych sześciu tysięcy złotych. Jest to kwota ogromną z punktu widzenia osoby, która jeszcze nie ma żadnego doświadczenia, a w dodatku pracy. W związku z tym pojawia się pytanie skąd wziąć środki na naukę i przebranżowienie? Wiele instytucji oferuje pożyczki gotówkowe bez posiadania zdolności kredytowej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie klikając w link: https://www.bankier.pl/smart/kredyt-bez-zdolnosci-kredytowej-jak-i-gdzie-dostac-kredyt-bez-zdolnosci. Przy wyborze instytucji pamiętaj o zachowaniu rozsądku i uważaj na wszelkie ukryte dodatkowe koszty.

Drugim krokiem do kariery w dziale personalnym są kursy. Warto zwrócić uwagę na merytorykę kursów, a także przydatność przedstawianych informacji. Wśród instytucji, które zasługują na polecenie możemy wymienić:

  • Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
  • PCKP – Polskie Centrum Kadrowo Płacowe
  • Akademia mistrzostwa kadrowo-płacowego organizowana przez Monikę Smulewicz
  • Kursy w ramach platformy Wiedzą i Praktyka
  • pl
  • Infor

Poza doskonałą merytoryką kursów, poszczególne instytucje prowadzą strony internetowe, na których każdy zainteresowany może znaleźć odpowiednie informacje na wszelkiego rodzaju bolączki i problemy prawne.

Trzecim krokiem do stania się profesjonalnym HR-owcem, to umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji. W obecnych czasach, gdy przeważnie mamy dostęp do zasobów internetu, sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy przeglądać portale kadrowe, a nawet zapisać się do newslettera danego portalu, żeby na bieżąco otrzymywać informacje dotyczące poszczególnych zagadnień branżowych lub zmian w przepisach.

Niewątpliwie jednak praca na żywym organizmie, sprawia, że nabieramy najwięcej doświadczenia. Przeanalizowanie kilku trudnych przypadków, sprawia, że wiedza pozostaje z nami na dłużej. Samodzielność i umiejętność poszukiwania informacji zdecydowanie popłaca. Warto również dopytywać starszych stażem kolegów i koleżanki, czy to w obrębie własnego działu, czy też na forach internetowych, w celu utwierdzania się we własnej wiedzy. Do dyspozycji kadrowca pozostaje również infolinia PIP, ZUS, PFRON oraz porady prawne, z których warto korzystać, gdy pojawiają się wątpliwości.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )