Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać zwrot podatku z Holandii w 2023 roku?
Praca za granicą, w tym także w Holandii, stała się atrakcyjną opcją dla wielu Polaków poszukujących dla siebie lepszych perspektyw zawodowych i finansowych. Emigracja zarobkowa wiąże się jednak z szeregiem formalności, a jedną z najistotniejszych kwestii stanowią obowiązki fiskalne, które w każdym kraju mogą prezentować się nieco inaczej. To sprawia, że holenderski system opodatkowania dla wielu rodaków wyjeżdżających do pracy za granicę może wydawać się dość zawiły i skomplikowany. Tymczasem zrozumienie podstawowych zasad i warunków jest konieczne do tego, aby sprawnie rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. Sprawdź, jak wygląda ta procedura i o czym należy pamiętać, aby skutecznie uzyskać należny zwrot podatku z Holandii w 2023 roku!
Zwrot podatku z Holandii w 2023 roku – najważniejsze informacje
Rozliczenie podatku w Holandii to obowiązek spoczywający na każdej osobie, która była legalnie zatrudniona na terenie tego kraju – dotyczy to również pracy sezonowej. Niderlandzkim odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego jest Belastingdienst. W przypadku osób zatrudnionych w Holandii z wypłacanej pensji pobierana jest określona kwota zaliczki na poczet podatku. W kolejnym kroku urząd weryfikuje wysokość opłaconej już zaliczki, porównując ją z obciążeniem fiskalnym, które wyliczane jest na podstawie osiąganych dochodów. Jeśli jego wysokość jest zbyt mała – obowiązkiem podatnika jest opłacić zaistniałą różnicę. Natomiast w sytuacji przeciwnej, kiedy pobrane zaliczki przewyższają kwotę należnego podatku, urząd musi wypłacić należny zwrot podatku na konto podatnika.
Zgodnie z holenderskimi przepisami, podatnicy mogą rozliczać się nawet do pięciu lat wstecz. W praktycznym zastosowaniu jednak rekomendowanym rozwiązaniem jest dopełnienie tej formalności możliwie najszybciej – przekroczenie obowiązujących terminów może bowiem skutkować nałożeniem kar przez holenderski urząd skarbowy. Co więcej, szybkie złożenie deklaracji może znacząco skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii w 2023 roku.
Rozliczenie podatku z Holandii – krok po kroku
Na początku warto zaznaczyć, że najważniejszą różnicą między polskim a holenderskim systemem podatkowym są progi podatkowe. O ile w Polsce ich wysokość wynosi kolejno 17% i 32%, o tyle w Holandii pierwszy próg podatkowy ma stawkę 37,05%, a drugi – 49,5%. Dodatkowo podatnicy powinni widzieć, że w Niderlandach nie obowiązuje kwota wolna od podatku – zamiast tego tamtejszy system fiskalny przewiduje możliwość zastosowania licznych ulg i dodatków, których nie ma w Polsce.
Aby poprawnie rozliczyć się z Belastingdienst i uzyskać należny zwrot podatku z Holandii w 2023 roku, należy przygotować komplet dokumentów oraz przedłożyć w tamtejszym urzędzie odpowiedni formularz:
- formularz P – dla osób, które mają meldunek w Holandii przez cały rok;
- formularz M – dla osób, które mają meldunek w Holandii tylko przez określoną część roku;
- formularz C – dla osób, które nie mają meldunku w Holandii.
Dodatkowo należy przygotować: oświadczenie o okresie pracy, skany karty podatkowej oraz kopię dowodu tożsamości.
W Holandii obowiązują dwa terminy składania deklaracji podatkowych. Pierwszy to 1 maja roku następującego po roku rozliczeniowym – wówczas zwrot podatku z Holandii powinien pojawić się na koncie podatnika już w ciągu trzech miesięcy. Drugi możliwy termin to 1 lipca – datę tę można jednak przedłużyć na specjalny wniosek podatnika.